Καθιέρωση νέου τρόπου υπολογισμού των ετήσιων τελών κυκλοφορίας, με το ύψος τους να εξαρτάται από το διοξείδιο του άνθρακα που εκπέμπει κάθε αυτοκίνητο, εξετάζεται από τις αρμόδιες υπηρεσίες.
Οι προτάσεις
Καθιέρωση νέου συστήματος, όπου το ύψος των τελών θα εξαρτάται από τον όγκο του διοξειδίου του άνθρακα που εκπέμπει κάθε όχημα. Το σύστημα αυτό μπορεί να εφαρμοστεί στα οχήματα ηλικίας έως και 7 ετών, καθώς από το 2002 και μετά είναι υποχρεωτική η καταχώρηση από τις αυτοκινητοβιομηχανίες όλων των στοιχείων που αφορούν τους εκπεμπόμενους ρύπους. Με βάση το προτεινόμενο σύστημα, ένα αυτοκίνητο τριών ετών που εκπέμπει 100 γρ./χλμ. CO2 και είναι 1.3 λίτρων, θα επιβαρύνεται με σχετικά μειωμένα τέλη κυκλοφορίας, δηλαδή 100 ευρώ περίπου, αντί των 112 ευρώ σήμερα. Για τα μεσαίου κυβισμού αυτοκίνητα τα τέλη θα βρίσκονται στα σημερινά επίπεδα, ενώ σημαντική θα είναι η αύξηση για τα μεγάλα.