Ξεκίνησε την Δευτέρα 9 Αυγούστου η εφαρμογή του μέτρου των «Ολυμπιακών λωρίδων» σε όλους τους βασικούς δρόμους του Πειραιά, καθώς και η ισχύς των διάφορων απαγορεύσεων μέσα και γύρω από το μεγάλο λιμάνι. Ιδιαίτερα προβληματική εδώ και δεκαετίες η πόλη του Πειραιά, για την οποία η έννοια «απρόσκοπτη κυκλοφορία οχημάτων» αποτελεί ανέκδοτο, αναμένεται να αντιμετωπίσει πολλά ακόμη προβλήματα: εν μέσω της κορύφωσης της καλοκαιρινής περιόδου ιδιωτικά αυτοκίνητα και ταξί θα είναι αναγκασμένα να κινούνται σε μία και μόνη λωρίδα κυκλοφορίας.