Αναμονή τέλος για την κουπέ έκδοση της νέας C-Class, καθώς η Mercedes αποκαλύπτει την αντιπρόταση της απέναντι στις αντίστοιχες εκδόσεις της 3αρας της BMW και του Audi Α5.
Για όσους τυχερούς, πάντως, η Γερμανική εταιρεία εξοπλίζει τη νέα C-Class Coupe με έναν 4κύλινδρο πετρελαιοκινητήρα χωρητικότητας 2.143 κ.εκ., που θα αποδίδει 170 και 204 ίππους (εκδόσεις C220 CDI και C250CDI). Σε κάθε περίπτωση, τόσο για τις βενζινοκίνητες όσο και για τις πετρελαιοκίνητες εκδόσεις, που όλες ενσωματώνουν την τεχνολογία του άμεσου ψεκασμού αλλά και την τεχνολογία BlueEfficiency, το γνωστό πλέον σύστημα Start & Stop θα είναι στάνταρ. Κλείνοντας αξίζει να προσθέσουμε πως το επίσημο ντεμπούτο του μοντέλο θα πραγματοποιηθεί στις αρχές του μήνα στη Διεθνή Έκθεση της Γενεύης. _Χ.Α.