Για τον εορτασμό της επετείου των 90 χρόνων από την ίδρυση της Moto Guzzi, ο Όμιλος Piaggio διοργάνωσε στο εργοστάσιο του Mandello del Lario τις «Mοto Guzzi World Days».
Αυτή ήταν η αρχή της Moto Guzzi, με βάση το Mandello del Lario. Το εργοστάσιο όπου μέχρι και σήμερα κατασκευάζονται τα μοντέλα της Ιταλικής μάρκας. Από αυτό το εργοστάσιο έχουν βγει μοντέλα όπως το GT 500 Norge (1928) που ταξίδεψε στον αρκτικό κύκλο με τον Giuseppe Guzzi, το Airone 250 (1939), το Cardellino (1946) που μαζί με το Galletto (1950) θα παίξουν σημαντικό ρόλο στο στην μαζική ανάπτυξη της μοτοσυκλέτας στην Ιταλία. Ένα εργοστάσιο που εγκατέστησε την πρώτη για το κλάδο αεροσήραγγα, η οποία υπάρχει ακόμα και σήμερα, δείχνοντας έτσι σε όλους τον δρόμο της εξέλιξης – 14 παγκόσμια πρωταθλήματα ταχύτητας & 11 Tourist Trophies…