X
Αγώνες

WRC: Ένας βαθμός ακόμη…

...λείπει από τον Ogier για να κατακτήσει και τυπικά το παγκόσμιο πρωτάθλημα οδηγών, μετά την επιβλητική νίκη του στο ράλλυ Αυστραλίας.

Το δίδυμο Ogier-Ingrassia επικράτησε ολοκληρωτικά στον αγώνα της Ωκεανίας, σημειώνοντας με το VW Polo R τους ταχύτερους χρόνους στις 19 από τις 22 ειδικές διαδρομές του ράλλυ Αυστραλίας. Συνάμα ήταν και μια «απολυταρχική» επικράτηση για τη Volkswagen Motorsport, που κέρδισε τις 21 από τις 22 ειδικές διαδρομές (μια ο Mikkelsen, μια ο Latvala και 19 οι επικείμενοι παγκόσμιοι πρωταθλητές).

Για τον ανταγωνισμό απέμεινε μόλις μία, για τον Hirvonen με το Citroen DS3 WRC, που την τελευταία ημέρα του αγώνα έχασε τη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης, η οποία κατέληξε στον Neuville με το Ford Fiesta RS WRC.

Εκτός απίθανου απροόπτου, ο Γάλλος θα ανακηρυχθεί και επίσημα παγκόσμιος πρωταθλητής εντός έδρας, στο ράλλυ Γαλλίας (3-6 Οκτωβρίου), που είναι ο επόμενος γύρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Όσο για τον ανταγωνισμό (Citroen-Ford) η φετινή αγωνιστική χρονιά θα είναι κάτι που σίγουρα δε θα θέλουν να θυμούνται και θα φροντίσουν να την ξεχάσουν αμέσως μετά τη λήξη της.