Rallycross: Πρεμιέρα με νικητή τον Foust!

Αυλαία για το ανανεωμένο και άκρως ενδιαφέρον Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Rallycross, με τον Αμερικανό μετρ του είδους Tanner Foust, να επικρατεί με το Ford Fiesta.

Αναμφίβολα, το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Rallycross του 2013, παρουσιάζει τεράστιο ενδιαφέρον. Η παρουσία σημαντικών οδηγών στο θεσμό, όπως του Παγκόσμιου Πρωταθλητή Ράλλυ το 2003 Petter Solberg, αλλά και αυτή ενός νέου ισχυρού promoter, όπως είναι η εταιρία RX, έχει σαν αποτέλεσμα την αναβάθμιση του ERC. Είναι χαρακτηριστικό ότι η συγκεκριμένα εταιρία πραγματοποιεί μία μεγάλη επένδυση, με παράδειγμα την ζωντανή κάλυψη της πλειονότητας των αγώνων. Η πρώτη συνάντηση της χρονιάς ήταν προγραμματισμένη να διεξαχθεί στη Μ. Βρετανία, και συγκεκριμένα στο Lydden. Εκεί, μεγάλος νικητής ήταν ο μετρ του είδους και γνωστός μας από την παρουσία του στα X-Games, Tanner Foust. Ο Αμερικανός, που οδήγησε ένα τελευταίας γενιάς Ford Fiesta της κατηγορίας Supercars, ξεκίνησε πρώτος τον μεγάλο τελικό των έξι αντιπάλων, αφού νωρίτερα είχε επικρατήσει στον ημιτελικό. Εκμεταλλευόμενος στο έπακρο την pole position, έφυγε πρώτος στην εκκίνηση και παρέμεινε εκεί ως το τέλος, νικώντας στην πρεμιέρα του θεσμού.

Ο κάτοχος του τίτλου το 2012, Timur Timerzyanov, προσπάθησε να πιέσει τον Foust, αλλά ένα κλατάρισμα στον εμπρός αριστερό τροχό στον τρίτο γύρο τον έθεσε εκτός διεκδίκησης. Έτσι, δεύτερος τερμάτισε ο Jussi Petteri Leppihalme με Ford Focus, ακολουθούμενος από τον Davy Jeanney με Citroen C4. Ο γνωστός μας από την παρουσία του στη συγκεκριμένη μορφή αγώνων, Timmy Hansen, τερμάτισε τρίτος, την ώρα που η ατυχία χτύπησε την πόρτα του Petter Solberg. Ο πρώην Πρωταθλητής του WRC, είχε ένα κλατάρισμα στον ημιτελικό, με αποτέλεσμα να τερματίσει μόλις πέμπτος με το DS3 που προετοιμάζει η δική του ομάδα και να χάσει τη θέση του στον τελικό. Αντίστοιχη ήταν η τύχη και του αδελφού του, Henning, ο οποίος έλαβε μέρος με ένα Saab 9-3 και έχασε μία θέση στον τελικό, όταν στον ημιτελικό νωρίτερα τερμάτισε μόλις τέταρτος. Η επόμενη συνάντηση του θεσμού είναι προγραμματισμένη για τις 27-28 Απριλίου στο Montalegre της Πορτογαλίας._Π.Τ.