X

Ράλλυ Σουηδίας: Νικητής ο Sebastian Ogier

Ο Sebastian Ogier κέρδισε το ράλλυ Σουηδίας, σηματοδοτώντας την πρώτη νίκη του Polo R και τη δεύτερη της Volkswagen στο WRC.

Η τρίτη και τελευταία ημέρα του αγώνα ξεκίνησε με τους ταχύτερους χρόνους του Sebastien Loeb, στις τέσσερις πρώτες ε.δ. του προγράμματος. Ο Γάλλος πολυπρωταθλητής μείωσε την απόσταση από τον Ogier κατά 7 δευτερόλεπτα σε σχέση με το τέλος της δεύτερης ημέρας, ήταν όμως ούτως ή άλλως πολύ δύσκολο να φθάσει στην πλήρη ανατροπή. Ο τελικός νικητής του αγώνα κέρδισε τις δύο από τις τρεις τελευταίες ειδικές διαδρομές της ημέρας, ενώ στην SS21 ο Μads Ostberg σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο.

Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΗΜΕΡΑ
Στο τέλος της δεύτερης ημέρας του ράλλυ Σουηδίας, ο Sebastian Ogier με το VW Polo R προηγείται στον αγώνα, με διαφορά 27,6 δλ. από τον Sebastien Loeb. Στο τέλος της 14ης ε.δ. άλλαξε ο κάτοχος της τρίτης θέσης στη γενική κατάταξη, με τον Latvala να πρέπει πλέον να δώσει «μάχη» με τον Mads Ostberg για να την επανακτήσει. Ο εννεάκις παγκόσμιος πρωταθλητής Sebastien Loeb σαφώς δεν απειλείται πλέον από κανέναν, ενώ δίνει το δικό του αγώνα για τη νίκη, αν και το δίδυμο Sebastian Ogier-VW Polo R φαίνεται να μπορεί να ελέγξει τις επιθετικές διαθέσεις του «κοντού».
Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η ατυχία του Mikko Hirvonen από την πρώτη κιόλας ημέρα, η οποία τον έχει ρίξει χαμηλά στην κατάταξη, αλλά και η εγκατάλειψη του εντυπωσιακού 22χρονου Tidemand, που με συνοδηγό τον Floene βρέθηκε μέχρι και έκτος στη γενική κατάταξη πριν τον σταματήσουν τα μηχανικά προβλήματα στην 9η ε.δ.
H ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ
Ασταμάτητος ο Sebastian Ogier με το VW Polo R κέρδισε τις 5 από τις 8 ειδικές διαδρομές. Ο Γάλλος πολυπρωταθλητής Sebastien Loeb, που συμμετέχει και στο σουηδικό ράλλυ, βρέθηκε στη δεύτερη θέση με 31,4 δευτερόλεπτα διαφορά. Μια «ανάσα» μόνο πίσω του ακολουθούσε το δεύτερο Polo R, με τον Jari-Matti Latvala, διεκδικώντας την δεύτερη θέση από τον οδηγό της Citroen DS3. Τέταρτος ο Mads Ostberg, που σημείωσε τον πρώτο χρόνο στην τέταρτη ειδική διαδρομή.
Kαι λίγη ιστορία
H Volkswagen έχει ακόμη μια νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ, που μας πηγαίνει πίσω στο μακρινό 1987, όταν οι Kenneth Eriksson-Peter Diekmann κέρδισαν το Ivory Coast με το Golf GTI 16V (φωτογραφία). Η εταιρεία κέρδισε για πρώτη φορά το Σουηδικό Ράλλυ στα πλαίσια του WRC, όμως έχει άλλη μια νίκη εκεί, στο ακόμα πιο μακρινό 1956, στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ράλλυ (εκείνη την εποχή δεν υπήρχε Παγκόσμιο). Νικητές στη Σουηδία εκείνη τη χρονιά ήταν οι H. Bengtsson-A. Righard, με το Beetle των 1.131 κ.εκ. Το «σκαθάρι» ερχόταν και στο δικό μας «Ακρόπολις» τη δεκαετία του ʼ70, προετοιμασμένο από μια Αυστριακή ομάδα. Η VW έχει ακόμη μια νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, πριν ακόμη αρχίσει το WRC, το 1971 στο Donau Rally με τους Janger-Siebert και αυτοκίνητο το Beetle 1302 S. Βέβαια, το «σκαθάρι» έχει κερδίσει και τρεις φορές το Rally Safari (σε άλλες εποχές, ηρωϊκές).
1962 Safari: Tommi Fjastad-B. Schmider VW 1200
1954 Safari: Vic Preston-D.P. Marwaha VW Beetle
1953 Safari: Alan Dix-Johnny Larsen VW Beetle 1131 cc