Rally Mexico: Νικητής ο Οgier

O παγκόσμιος πρωταθλητής του 2013 κέρδισε μια ακόμη νίκη και κανείς από τους υπόλοιπους συνδυασμούς δεν έδειξε ικανός να τον σταματήσει.

Στο δεύτερο σκέλος του αγώνα, o Mads Osberg έχασε την εύθραυστη προπορεία που είχε έναντι του παγκόσμιου πρωταθλητή του 2013, που είχε ως τότε κερδίσει τις έξι από τις οκτώ ειδικές διαδρομές. Ο οδηγός του Citroen DS3 WRC έχασε το ρυθμό του στην πέμπτη ειδική διαδρομή εξαιτίας μιας παράλειψης από το συνοδηγό του Jonas Andersson, ενώ στην επόμενη ειδική διαδρομή ο Ogier μείωσε τη διαφορά τους στα 1,2 δευτερόλεπτα. Στην SS7 (El Chocolate 2, 44.03 km) ο Οgier κέρδισε 15 περίπου δευτερόλεπτα από τον Ostberg και πέρασε επικεφαλής. Ακολούθησαν πολλές ανακατατάξεις έως το τέλος της ημέρας, με τους Hirvonen, Meeke, Mikkelsen και Kubica να έχουν τις άτυχες στιγμές τους και να μένουν πίσω στη γενική κατάταξη. Μόνο στον Ogier δε συνέβη κανένα απρόοπτο, καθώς δε χρειάστηκε να υπερβάλει εαυτόν για να διατηρήσει την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη. Όσο για τον Πολωνό πρώην οδηγό της Formula 1, δύο έξοδοι από δική του κακή εκτίμηση ήταν ικανές να του χαλάσουν τον αγώνα, όπως συνέβη και στους δύο προηγούμενους γύρους του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλλυ. Στον αντίποδα, τα δύο Hyundai i20 πήραν τα πρώτα τους βαθμολογήσιμα αποτελέσματα, διανθισμένα με βάθρο.