Όπως αναμενόταν εδώ και μήνες, η Citroen ανακοίνωσε και επίσημα την εμπλοκή της στο WTCC με πρώτο οδηγό τον Sebastien Loeb. Το ερώτημα είναι τι αντίκτυπο θα έχει αυτό στην παρουσία της ομάδας στο WRC…
Το μόνο που απέμενε ήταν το τυπικό μέρος της ανακοίνωσης, αφού από την περσινή Έκθεση του Παρισιού, η Citroen είχε γνωστοποιήσει την ενδεχόμενη εμπλοκή της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τουρισμού. Όπως ήταν φυσιολογικό, ο πρώτος οδηγός της ομάδας θα είναι ο Sebastien Loeb, ενώ ανοικτή παραμένει αυτή του δεύτερου. Ο Frederic Banzet, πρόεδρος του Δ.Σ. Της Citroen, δήλωσε χαρακτηριστικά: “Η Citroen Racing εξέτασε λεπτομερώς τους τελευταίους μήνες το ενδεχόμενο να εμπλακεί στο συγκεκριμένο θεσμό και να ακολουθήσει το πρόγραμμα. Το WTCC διαθέτει αρκετά χαρακτηριστικά τα οποία είναι σημαντικά για την Citroen. Ένα από αυτά είναι η μεγάλη τηλεοπτική, και όχι μόνο, κάλυψη του θεσμού, η ύπαρξη κανονισμών που διατηρούν το κόστος συμμετοχής χαμηλά, αλλά και ένα πρόγραμμα που ταξιδεύει σχεδόν σε όλα τα μέρη του κόσμου. Η εμπλοκή μας θα βοηθήσει να προωθήσουμε την εταιρία μας σε αγορές όπως της Ρωσίας, της Κίνας και της Νότιας Αμερικής.”