Σε ένα συναρπαστικό αγώνα με έντονο συναγωνισμό, ο Mikko Hirvonen επανέλαβε την περσινή του νίκη, τη στιγμή που στο βάθρο τον συνόδευσαν οι Mads Ostberg και Jari Matti Latvala!
Πάντως, ένα τετ-α-κε σήμερα, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η χθεσινή του ένσταση, αναφορικά με την ποινή χρόνου που δέχθηκε, δεν τελεσφόρησε, τον έθεσαν ουσιαστικά διεκδικητή μιας θέσης στο βάθρο μετά το πρώτο σκέλος της ημέρας. Στην 4η θέση βρέθηκαν οι Sebastien Ogier-Julien Ingrassia, με το δεύτερο εργοστασιακό αυτοκίνητο της Citroen. Οι Γάλλοι βρέθηκαν στην 3η θέση δυο ειδικές διαδρομές πριν τον τερματισμό, όμως στην προτελευταία ο Ogier παραπονέθηκε για πρόβλημα στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου και έλλειψη πρόσφυσης, τη στιγμή που είχε και μια επαφή σε μπάρα χιονιού, τη γνωστή και ως snow bank. Την εξάδα, συμπλήρωσαν οι Sebastien Loeb-Daniel Elena, με τον επτάκις Παγκόσμιο Πρωταθλητή να προσέχει τα ελαστικά του στο δεύτερο σκέλος, ενόψει της τελευταίας διαδρομής, που προσέφερε επιπλέον βαθμούς. Εκεί, ταχύτεροι αναδείχθηκαν οι Ogier-Ingrassia, με τους Loeb-Elena και Latvala-Anttila να μοιράζονται τους βαθμούς που προσφέρει αυτή. Πάντως, τα προβλήματα δεν έλειψαν για τους Loeb-Elena, αφού το DS3 δεν μπορούσε να ξεκινήσει, πιθανότατα με πρόβλημα στο σύστημα διεύθυνσης.