Μετά την hatchback και την station wagon έκδοση, η γκάμα του Hyundai i30 συμπληρώνεται και με μια τρίθυρη, που κάνει την παγκόσμια πρεμιέρα της στο Παρίσι.
Μετά την hatchback και την station wagon έκδοση, η γκάμα του Hyundai i30 συμπληρώνεται και με μια τρίθυρη, που κάνει την παγκόσμια πρεμιέρα της στο Παρίσι. Όπως είναι λογικό, η συγκεκριμένη έκδοση έχει περισσότερο σπορτίφ εξωτερική εμφάνιση και πιο «αθλητική» φυσιογνωμία, που τονίζεται και με τους αλουμινένιους τροχούς των 16 ιντσών.
![Τρίθυρο Hyundai i30](http://4t.open.gr:8080/files/images/articles/32/03/14682_01.jpg)
Σε ό,τι αφορά τα τέσσερα μηχανικά σύνολα που θα την εξοπλίζουν σε πέντε εκδόσεις ισχύος, τα οποία θα συνδυάζονται με χειροκίνητο ή αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων των έξι σχέσεων, το μεγαλύτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει ο «U-II» κινητήρας: Diesel των 1.6 λίτρων και με μέγιστη ισχύ 128 ίππων έχει πολύ χαμηλές εκπομπές ρύπων διοξειδίου του άνθρακα, που ανέρχονται στα 97 γραμμάρια ανά χιλιόμετρο.
![Τρίθυρο Hyundai i30](http://4t.open.gr:8080/files/images/articles/32/01/14682_03.jpg)
Το τρίθυρο Hyundai i30 θα παράγεται στις βιομηχανικές εγκαταστάσεις της εταιρείας στην Τσεχία.