top icon
Αγώνες

Παλάσκας-Ζαχαρίου: Τερμάτισαν!

Το ελληνικό πλήρωμα ανταπεξήλθε σε όλες τις δυσκολίες και ολοκλήρωσε με επιτυχία το ιδιαίτερα περιπετειώδες Africa Eco Race του 2012, φθάνοντας στον τερματισμό στο Dakar!

Το ελληνικό πλήρωμα ανταπεξήλθε σε όλες τις δυσκολίες και ολοκλήρωσε με επιτυχία το ιδιαίτερα περιπετειώδες Africa Eco Race του 2012, φθάνοντας στον τερματισμό στο Dakar!Έχοντας ολοκληρώσει και τη δωδέκατη ειδική διαδρομή (Κebemer-Dakar) κατέλαβε την 34η θέση της γενικής κατάταξης, την 26η θέση στην κατηγορία Τ1 και την έβδομη θέση στην κλάση 1.1.

Oι Θανάσης Παλάσκας-Παναγιώτης Ζαχαρίου συμμετείχαν στον αγώνα-αναβίωση του κλασικού Παρίσι-Ντακάρ με ένα Mitsubishi Pajero V20 MIVEC Rally Raid T1 της κατηγορίας Τ1 με τον αριθμό 331 στις πόρτες.

Μία άτυχη στιγμή στους αμμόλοφους την Πρωτοχρονιά τους ανάγκασε να χάσουν μία ειδική και να πέσουν πίσω στην κατάταξη, τη στιγμή που διεκδικούσαν μία θέση στην 10άδα! Σε ένα πήδημα το αυτοκίνητο καρφώθηκε με τη μούρη και έπαθε σημαντικές ζημιές, ευτυχώς όχι στα μηχανικά μέρη.

Αμέσως μετά την επισκευή των ζημιών τους, έκαναν το 15o χρόνο γενικής στην 6η ειδική διαδρομή, ανάμεσα στα 37 αυτοκίνητα που ξεκίνησαν το πρωί της 2ας Ιανουαρίου. Για 2-3 λεπτά, από το συνολικό χρόνο 3:52:33 έχασαν μία θέση στη 10άδα.

Η συνολική τους θέση την Τετάρτη που μας πέρασε, παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισαν την Πρωτοχρονιά, ήταν 27οι γενικής, συμπεριλαμβανομένης και της ποινής των 12 ωρών που πήραν για την προηγούμενη ατυχία τους.

Χορηγός επικοινωνίας: Τετρακίνηση Mag

Τo πρωί της Παρασκευής 29 Δεκεμβρίου ξεκίνησε η πρώτη ειδική του αγώνα, ο οποίος αποτελεί την αναβίωση της «κλασικής διαδρομής» του rally-raid Paris-Dakar και ολοκληρώθηκε στο Dakar της Σενεγάλης στις 8 Ιανουαρίου. Στο Africa Eco Race του 2012 συμμετείχαν αυτοκίνητα Τ1 και Τ2, μοτοσικλέτες μέχρι 450 κ.εκ. και πάνω από 450 κ.εκ., ATVs, φορτηγά της κατηγορίας Τ4 και οχήματα της κατηγορίας Open.

Πιο σπουδαία συμμετοχή στο φετινό Africa Eco Race ήταν αυτή του Jean Lοuis Schlesser με το buggy που έχει πρωταγωνιστήσει στο Rally Dakar και έχει κερδίσει δύο συνεχόμενες φορές, το 1999 και το 2000 οδηγώντας τα δικής του κατασκευής Schlesser-Renault Buggy. Μετά το τέλος και της δωδέκατης διαδρομής, είναι αυτός που κέρδισε στον αγώνα των αυτοκινήτων.

Στα φορτηγά νικητές είναι οι Tomecek-Moravec με Tatra, ενώ στις μοτοσικλέτες ο Oscar Polli με ΚΤΜ.