X

GP Ολλανδίας – Κατατακτήριες: O Lando Norris στην pole

Ο Lando Norris κατέκτησε στο Zandvoort την 5η pole-position της καριέρας του, ύστερα από σκληρή μάχη με τον Max Verstappen και τον Oscar Piastri στην τελική φάση της διαδικασίας.

Ο Lando Norris εξασφάλισε με θριαμβευτικό τρόπο την pole position για το Grand Prix της Ολλανδίας, με τον Βρετανό οδηγό να σημειώνει χρόνο πάνω από τρία δέκατα του δευτερολέπτου διαφορά από τον πλησιέστερο διεκδικητή της pole-position Max Verstappen. Έχοντας ήδη τον πρώτο χρόνο στο Q3, ο Norris βελτίωσε αυτή την προσπάθεια κάνοντας έναν γύρο 1.09,673 δευτερολέπτων με τη McLaren. Αυτό άφησε τον Verstappen (ο οποίος είχε πάρει για λίγο την πρωτοπορία) στη δεύτερη θέση, με τον χρόνο του Ολλανδού παγκόσμιου πρωταθλητή να απέχει 0,356 δευτερόλεπτα.

Ο Oscar Piastri κατέλαβε την τρίτη θέση για τη McLaren, ενώ ο George Russell ήταν ο επικεφαλής της Mercedes στην τέταρτη θέση. Ο Sergio Perez είχε επίσης καλύτερες κατατακτήριες δοκιμές σε σύγκριση με τις προ καλοκαιρινών διακοπών εμφανίσεις του, με τον Μεξικανό να τοποθετεί τη Red Bull του στην πέμπτη θέση.

Ο Charles Leclerc της Ferrari ήταν έκτος, μπροστά από την Aston Martin του Fernando Alonso στην έβδομη θέση και τον εντυπωσιακό στην πίστα του Zandvoort Alex Albon στην όγδοη θέση για τη Williams. Ο Lance Stroll και ο Pierre Gasly συμπλήρωσαν την πρώτη δεκάδα για την Aston Martin και την Alpine αντίστοιχα.

O αγώνας αύριο αναμένεται με εξαιρετικό ενδιαφέρον, καθώς είναι η πρώτη φορά στη νέα εποχή του Grand Prix Ολλανδίας (από το 2021) που δεν πρωταγωνιστεί σε αυτό ο Max Verstappen, που έχει νικήσει τους τρεις προηγούμενους αγώνες της πατρίδας του. Η ΜcLaren δείχνει να έχει φτάσει πλέον την Red Bull, μένει να δούμε αν αυτή θα είναι μια νέα κατάσταση ή αν θα επανέλθουμε στα ίδια στους αγώνες εκτός Ευρώπης. Η Mercedes τελικά δεν εντυπωσίασε στο Zandvoort, αύριο όμως είναι μια άλλη ημέρα, ενώ για τη Ferrari τα πράγματα παρέμειναν στάσιμα. Στον αντίποδα, το δίδυμο Alonso – Aston Martin ήταν σήμερα πολύ καλό.

Όλη η δράση θα μεταδοθεί ζωντανά από τους Τάκη Πουρναράκη και Πάνο Σεϊτανίδη και την ομάδα τους στον συνδρομητικό ANT1+.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ
Κυριακή 25 Αυγούστου
16:00 Αγώνας ΑΝΤ1+ 16:45 ANT1

Toν αγώνα μπορείτε επίσης να τον παρακολουθήσετε ζωντανά από τη συνδρομητική τηλεόραση του επίσημου site της F1 – https://f1tv.formula1.com/