top icon
Αγώνες

GP ΗΠΑ: Νικητής ο Lewis Hamilton

Ο Βρετανός παγκόσμιος πρωταθλητής του 2008 δεν «φοβήθηκε» τον Σεμπάστιαν Φέτελ και τον νίκησε στα ίσια στο Austin, ύστερα από ένα θαυμάσιο αγώνα.

H επίσημη ανάδειξη παγκόσμιου πρωταθλητή για το 2012 πήρε παράταση για μία ακόμη εβδομάδα, ως το επόμενο Σαββατοκύριακο, που θα διεξαχθεί ο τελευταίος αγώνας της αγωνιστικής περιόδου (Grand Prix Βραζιλίας). Δύο ήταν οι κύριοι παράγοντες που ανέβαλαν τη στέψη του Σεμπάστιαν Φέτελ, η μαχητικότητα του Λιούις Χάμιλτον και η επιμονή του Φερνάντο Αλόνσο.

Ο πρώτος κατάφερε να μη «ψαρώσει» από την ανωτερότητα που έδειξε ο Γερμανός, να μείνει κοντά του και να τον προσπεράσει στα μισά του αγώνα, περιορίζοντάς τον στη δεύτερη θέση του βάθρου των νικητών. Όσο για τον Ισπανό πιλότο της Ferrari, έκανε μια θαυμάσια εκκίνηση και βρέθηκε τέταρτος στο τέλος του πρώτου γύρου, για να τερματίσει τρίτος ύστερα από την εγκατάλειψη του Μαρκ Γουέμπερ. Έτσι, διατηρεί τις ελπίδες του για τον τίτλο, παρά τη διαφορά των 13 εις βάρος του βαθμών από τον Σεμπάστιαν Φέτελ.

Παρά ταύτα, θα πρέπει να πούμε πως η απόστασή του από τη Red Bull του Γερμανού ήταν χαώδης σε ολόκληρη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, για να φτάσει στο μισό περίπου λεπτό στο τέλος του (μια αιωνιότητα δηλαδή για τη Formula 1). Αν οι συσχετισμοί δεν αλλάξουν στη Βραζιλία, δε βλέπουμε πώς μπορεί ο Φέτελ να απωλέσει τον τίτλο των οδηγών, πέρα από τον παράγοντα της ατυχίας.

Στον Γερμανό που πήρε δικό του και τον ταχύτερο γύρο στο Austin, αρκεί μια τέταρτη θέση στο Ιντερλάγκος για να αναδειχθεί πρωταθλητής, ακόμη κι αν ο Αλόνσο νικήσει (σε αυτήν την περίπτωση έχουμε ισοβαθμία, που ευνοεί τον Φέτελ, επειδή θα έχει μία νίκη περισσότερη). Όσο για τη Red Bull, είναι ήδη για μια ακόμη φορά παγκόσμια πρωταθλήτρια κατασκευαστών.

Στα αξιοσημείωτα της ημέρας η πολύ καλή απόδοση του Φελίπε Μάσα που συνοδεύτηκε από την τέταρτη θέση στον τερματισμό, τα νέα λάθη από τον Γκροσζίν που ευτυχώς δεν κόστισαν σε κανέναν και ο τερματισμός και των δύο Williams μέσα στους βαθμούς.