top icon
Αγώνες

F1 – GP ΗΠΑ – Kατατακτήριες: Ο Lando Norris στην pole

Ο Lando Norris κατέκτησε την pole position μπροστά από τον Max Verstappen στο Austin, με τις Ferrari να ακολουθούν τους δύο πρώτους.

Ο Lando Norris κατέκτησε μια εκπληκτική pole position για το Grand Prix των Ηνωμένων Πολιτειών, με την πρώτη προσπάθεια του οδηγού της McLaren στο Q3 να μην μπορεί τελικά να ξεπεραστεί, καθώς η περίοδος ολοκληρώθηκε νωρίς μετά από μια σύγκρουση του George Russell. Κανείς οδηγός δεν μπόρεσε να «γράψει» ταχύτερη επίδοση από τον Βρετανό.

Norris

Όταν βγήκαν οι διπλές κίτρινες σημαίες, αφού ο Russell χτύπησε στον τοίχο στη στροφή 19 στο τέλος της διαδικασίας (με τον οδηγό της Mercedes να βγαίνει ευτυχώς σώος από το περιστατικό) όλα τελείωσαν και ο Norris κράτησε την pole-position, με τον Verstappen 0,031 δευτερόλεπτα πίσω στη δεύτερη θέση, ενώ ο Carlos Sainz κατατάχθηκε τρίτος.

Norris

Ο team mate του Ισπανού, Charles Leclerc, ήταν τέταρτος μπροστά από τον Oscar Piastri της McLaren στην πέμπτη θέση, ενώ ο χρόνος του Russell πριν τη σύγκρουσή του τον έφερε στην έκτη θέση. Ο Pierre Gasly ήταν έβδομος για την Alpine, με τον Fernando Alonso όγδοο (Aston Martin). Ο Kevin Magnussen κατέλαβε την ένατη θέση για τη Haas στην πρώτη του εμφάνιση στο Q3 του 2024, ενώ ο Sergio Perez βρέθηκε στη 10η θέση, αφού ο πρώτος γύρος του οδηγού της Red Bull διαγράφηκε λόγω των περιορισμών της πίστας.