F1 – GP Emilia Romagna – Kατατακτήριες: 8η συνεχόμενη pole-position για τον Verstappen

Ο Max Verstappen κατέκτησε απροσδόκητα την pole position, έτσι όπως εξελίχθηκε η διαδικασία στην Imola, μπροστά από τη ΜcLaren του Lando Norris και την Ferrari του Charles Leclerc.

Ο Μax Verstappen συνέχισε το σερί των pole positions του, κατακτώντας την πρώτη θέση στην εκκίνηση του Grand Prix της Emilia-Romagna, με τον Ολλανδό να θριαμβεύει οριακά έναντι των αντιπάλων του με έναν ασυναγώνιστο γύρο στην Imola και να ισοφαρίζει το ρεκόρ των συνεχόμενων pole-position του αξέχαστου Ayrton Senna. Ο Max Verstappen είχε θέσει ένα ισχυρό σημείο αναφοράς κατά τη διάρκεια των αρχικών διαδρομών του Q3 και βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο κατά την τελική του προσπάθεια, κάνοντας χρόνο 1.14,746 δλ. με τη Red Bull. Αυτό τον έφερε 0,074 δευτερόλεπτα μακριά από τον δεύτερο Oscar Piastri (ο οποίος εμπόδισε νωρίτερα τη Haas του Kevin Magnussen, με αποτέλεσμα να δεχτεί ποινή και να πέσει στην 5η θέση) και τον team mate της McLaren, Lando Norris, στην τρίτη θέση.

Imola

Ο Charles Leclerc ήταν ο επικεφαλής της Ferrari στην τέταρτη θέση μπροστά από τον Carlos Sainz στην πέμπτη θέση, με τη Scuderia να μην μπορεί να ανταποκριθεί στον ρυθμό που είχε επιδείξει νωρίτερα στο Σαββατοκύριακο. Ο George Russell ήταν έκτος για τη Mercedes, ενώ ο Yuki Tsunoda κατέλαβε εντυπωσιακά την έβδομη θέση μπροστά στο κοινό της RB. Ο Lewis Hamilton κατέλαβε την όγδοη θέση με τη Mercedes, με την πρώτη 10άδα να συμπληρώνεται από τον Daniel Ricciardo της RB στην ένατη θέση και τη Haas του Nico Hulkenberg στην δέκατη.

Imola

Υπήρξε μια έκπληξη στο Q2, όταν ο Sergio Perez δεν κατάφερε να βελτιώσει τον τελευταίο του γύρο, αφήνοντας τον οδηγό της Red Bull στην ενδέκατη θέση. Ο Esteban Ocon της Alpine έχασε επίσης την πρόκριση στο τελευταίο τμήμα των κατατακτήριων δοκιμών, όπως και η Aston Martin του Lance Stroll. Ο Alex Albon λειτούργησε ως επικεφαλής της Williams καταλαμβάνοντας την 14η θέση, ενώ ο Pierre Gasly ήταν ακριβώς πίσω του στην 15η θέση για την Alpine.

Imola

Το δίδυμο της Kick Sauber, Valtteri Bottas και Zhou Guanyu, βγήκε από το Q1 στις θέσεις 16 και 17 αντίστοιχα, μπροστά από τον Kevin Magnussen στην 18η. Ο Piastri θα εξεταστεί μετά το πέρας της περιόδου για πιθανή παρεμπόδιση του οδηγού της Haas κατά τη διάρκεια του τελευταίου γύρου του. Ο Fernando Alonso προκάλεσε σοκ εγκαταλείποντας τις κατατακτήριες δοκιμές στην δέκατη ένατη θέση, ενώ η Williams του Logan Sargeant θα παραταχθεί στην εικοστή, αφού ο χρόνος του γύρου του, που αρχικά τον είχε τοποθετήσει στην 17η, διαγράφηκε για παραβίαση των ορίων της πίστας.

Imola

Όλη η δράση θα μεταδοθεί ζωντανά από τους Τάκη Πουρναράκη και Πάνο Σεϊτανίδη και την ομάδα τους στον συνδρομητικό ANT1+.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ
Κυριακή 19 Μαΐου
16:00 Αγώνας ΑΝΤ1+

16.45 Αγώνας μαγνητοσκόπηση ΑΝΤ

Toν αγώνα μπορείτε επίσης να τον παρακολουθήσετε ζωντανά από τη συνδρομητική τηλεόραση του επίσημου site της Formula 1 – https://f1tv.formula1.com/