Ο Ιούλιος πλησιάζει στο τέλος του και η αγωνιστική δράση του διημέρου 24-25 Ιουλίου εστιάζεται στην Πελοπόννησο, όπου θα διεξαχθεί η 20ή Ανάβαση Δημητσάνας-Ζυγοβιστίου.
Η φετινή είναι μια ξεχωριστή περίσταση για την Ανάβαση Δημητσάνας-Ζυγοβιστίου, η οποία συμπληρώνει φέτος 20 χρόνια σταδιοδρομίας στον κόσμο των ελληνικών αγώνων.
Ο φιλικός αγώνας που θα διεξαχθεί στις 24-25 Ιουλίου, διοργανώνεται παραδοσιακά από το Αθλητικό Σωματείο Start Line.
Διαβάστε το ιστορικό μας αφιέρωμα στην Ανάβαση Δημητσάνας-Ζυγοβιστίου
20ή Ανάβαση Δημητσάνας-Ζυγοβιστίου: Διαδρομή και πρόγραμμα στις 24-25 Ιουλίου
Η Ανάβαση Δημητσάνας-Ζυγοβιστίου δεν προσμετρά σε κάποιον θεσμό αναβάσεων, ωστόσο παρά το γεγονός ότι έχει φιλικό χαρακτήρα, το ενδιαφέρον των οδηγών είναι μεγάλο.
Κλειδί για αυτή την εξέλιξη, είναι η φυσική ομορφιά της περιοχής και η ζεστή φιλοξενία που προσφέρει ο Δήμος Γορτυνίας, ο οποίος στήριξε εξαρχής το γεγονός.
Η διαδρομή μήκους 2.700 μέτρων, που ολοκληρώνεται στο Ζυγοβίστι, περιλαμβάνει 10 στροφές.
Όσον αφορά στο υψόμετρο, η Ανάβαση Δημητσάνας-Ζυγοβιστίου ξεκινά στα 982 μέτρα και ολοκληρώνεται, στα 1.152 μέτρα.
Στο αγωνιστικό μέρος, η 20ή Ανάβαση Δημητσάνας-Ζυγοβιστίου έχει συγκεντρώσει 60 συμμετοχές.
Όσον αφορά στο πρόγραμμα, οι Χρονομετρημένες Δοκιμές θα ξεκινήσουν το Σάββατο 24 Ιουλίου στις 12:00, ενώ νωρίτερα (09:30-11:00) θα έχει πραγματοποιηθεί ο Διοικητικός και Τεχνικός Έλεγχος στο Ξενοδοχείο Δημητσάνα.
Ο αγώνας θα ξεκινήσει την Κυριακή 25 Ιουλίου στις 12:00.
Τόσο το Σάββατο όσο και την Κυριακή, ο δρόμος θα κλείσει μία ώρα πριν την εκκίνηση του πρώτου αυτοκινήτου, στις 11:00.
Ζωντανή μετάδοση αποτελεσμάτων από την 20ή Ανάβαση Δημητσάνας-Ζυγοβιστίου, θα υπάρχουν στο www.infomega.gr/live