X
Διεθνείς αγώνες

WEC – Circuit Of The Americas: H Ferrari στην hyperpole

Η «Ferrari AF Corse» στα hypercars και η «Heart of Racing» στην LMGT3 κατέκτησαν την pole-position για τον 6ωρο αγώνα «Lone Star Le Mans», που διεξάγεται στην πίστα «Circuit Of The Americas» του Austin.

Ο Antonio Giovinazzi με τη Ferrari 499P Νο.51 κατέκτησε την pole position στο «Circuit of the Americas» στο Αustin του Τέξας για τον έκτο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Αντοχής (FIA WEC) του 2024. Ο Ιταλός πρώην οδηγός της Αlfa Romeo F1 και νυν της «Ferrari AF Corse» σημείωσε τον ταχύτερο γύρο, με χρόνο 1.50,390. Ο επίσης γνωστός από την F1 και τις περιπέτειές του στο WRC Robert Kubica με τη Ferrari 499P Νο.83 της «AF Corse» κατετάγη δεύτερος, με γύρο 0,277 δευτερόλεπτα κάτω από τον καλύτερο χρόνο του Giovinazzi.

Το Νο.2 πρωτότυπο της Cadillac Racing με οδηγό τον Alex Lynn κατέλαβε την τρίτη θέση. Ακολούθησε η Alpine Νο.35 με οδηγό τον Charles Milesi, ο οποίος προκάλεσε μεγάλη έκπληξη με τον εξαιρετικό γύρο των κατατακτήριων δοκιμών που πραγματοποίησε. Η Νο.50 Ferrari 499Ρ με οδηγό τον Antonio Fuoco κατέλαβε την πέμπτη θέση (τρεις Ferarri 499P κατατάχθηκαν στις πέντε πρώτες θέσεις).

Η Porsche 963 Νο.5 της Penske Motorsport με οδηγό τον Matt Campbell συμπλήρωσε την πρώτη εξάδα. Η μέχρι στιγμής πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Porsche 963 Νο.6 της Penske Motorsport Hypercar θα ξεκινήσει από την ταπεινή 14η θέση, αφού ο Kevin Estre δυσκολεύτηκε να κάνει γρήγορο γύρο στις κατατακτήριες δοκιμές. Ο Mick Schumacher με την Alpine A424 δεν κατάφερε να μπει στην τελική δεκάδα των κατατακτήριων δοκιμών, εξαιτίας της απρόοπτης εισόδου ενός εντόμου στο cockpit.

LMGT3
Ο Ian James με τη Aston Martin Vantage No.27 της «Heart of Racing» κατέκτησε μια θεαματική pole position, με χρόνο 2m05.587s. Ο αμερικανικής και βρετανικής καταγωγής οδηγός κέρδισε την πρώτη pole για την ομάδα «Heart of Racing» στην πίστα της πατρίδας της.

Η Sarah Bovy με την Lamborghini Huracan της Iron Dames μοιράζεται την πρώτη σειρά και απέχει 0,172 δευτερόλεπτα από την pole. Στην πρώτη θέση της δεύτερης σειράς εκκίνησης βρίσκεται η Ferrari No.55 του Francois Heriau. Η πρωτοπόρος στους βαθμούς του πρωταθλήματος Porsche 911 RSR GT3 No.92 της «Manthey PureRxcing» στα χέρια του Aliaksandr Malykhin κατέλαβε την τέταρτη θέση (τέσσερις διαφορετικοί κατασκευαστές στην πρώτη τετράδα της κατηγορίας LMGT3)

Oι 6 ώρες του «Circuit Of The Americas», ο έκτος από τους οκτώ γύρους του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Αντοχής (FIA WEC) θα εκκινήσουν στις 9 το βράδι ώρα Ελλάδας και μπορείτε να τις παρακολουθήσετε στο https://fiawec.tv/