X
Διεθνείς αγώνες

Διπλός τερματισμός για τον Sebastien Loeb στην πρεμιέρα του DTM

O Sebastien Loeb ολοκλήρωσε την πρώτη του συμμετοχή στο Γερμανικό Πρωτάθλημα Τουρισμού (DTM), τερματίζοντας στην 16η και 18η θέση των δύο αγώνων με την Ferrari 488 GT3 Evo.

O 9 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Ράλλυ και πολυνίκης του WRC, Sebastien Loeb, δοκίμασε το περασμένο Σαββατοκύριακο τις δυνάμεις του σε ακόμη μια μορφή του μηχανοκίνητου αθλητισμού, συμμετέχοντας στον πρώτο, διπλό γύρο του φετινού DTM, που πραγματοποιήθηκε στην πίστα του Πορτιμάο στην Πορτογαλία.

Χάρη στη χορηγία της Red Bull, ο Loeb έλαβε το χρίσμα συμμετοχής, αντικαθιστώντας στα πηδάλια μιας Ferrari 488 GT3 Evo της ομάδας Red Bull Alpha Tauri AF Corse, τον Νεοζηλανδό Nick Cassidy.

Μετά από την ολοκλήρωση των δύο αγώνων, το αποτέλεσμα ήταν δύο τερματισμοί εντός 20άδας, μεταξύ 29 συμμετεχόντων, με τον Loeb να κατακτά την 16η και 18η θέση αντίστοιχα.

Το αναμενόμενα δύσκολο ντεμπούτο του Loeb

Προφανώς, τα ράλλυ είναι πολύ διαφορετικά από τους αγώνες πίστας, ιδιαίτερα όταν αναφερόμαστε σε έναν από τους σημαντικότερους θεσμούς παγκοσμίως, το Γερμανικό Πρωτάθλημα Τουρισμού (DTM).

Αυτό ήταν σαφές και για τον Sebastien Loeb, ο οποίος πριν από τον αγώνα δεν είχε μεγάλες προσδοκίες, καθώς γνώριζε πως θα έπρεπε να αντιμετωπίσει πιο εξειδικευμένους οδηγούς, με μεγαλύτερη εμπειρία στο συγκεκριμένο αγωνιστικό περιβάλλον.

“Η Red Bull με ρώτησε αν θα ενδιαφερόμουν να λάβω μέρος σε αγώνα του DTM”, είχε δηλώσει ο Loeb πριν από τον αγώνα, στο DirtFish. “Καθώς αγωνίζομαι απέναντι σε σπεσιαλίστες σε αυτήν την κατηγορία και παρά τις δοκιμές σε Spa (Βέλγιο) και Hockenheim (Γερμανία) νωρίτερα, γνωρίζω πως θα είναι δύσκολο”.

Αυτή η άποψη του 48χρονου οδηγού επιβεβαιώθηκε στην πράξη, με τον Loeb να ολοκληρώνει τις πρώτες ελεύθερες δοκιμές στην 26η θέση, προτού ανέβει στην 12η θέση κατά το δεύτερο σκέλος αυτών.

Στον πρώτο αγώνα του διημέρου, ξεκίνησε από την 21η θέση για να τερματίσει 16ος, έχοντας δώσει πολλές μάχες με αντιπάλους του και κινηθεί κατά περίπου 1 δλ. ανά γύρο πιο αργά από τους οδηγούς που βρέθηκαν στο βάθρο.

Ο δεύτερος αγώνας ήταν επίσης απαιτητικός, καθώς ο Γάλλος ξεκίνησε από την 27η θέση, για να τερματίσει 18ος. Στο μεταξύ, είχε αποφύγει μια σύγκρουση που επέφερε 5 εγκαταλείψεις, ενώ είχε βρεθεί προσωρινά και στη δεύτερη θέση.

Βέβαια, αυτό ήταν εικονικό, αφού η ομάδα του επέλεξε να τον κρατήσει σχεδόν ως το τέλος του παραθύρου για υποχρεωτικό pit stop.

Νικητές των δύο αγώνων, αναδείχθηκαν ο Αυστριακός Lucas Auer (Mercedes) και ο Ελβετός Nico Muller (Audi) αντίστοιχα, όμως στη βαθμολογία προηγείται ο Ιταλός Mirko Bortolotti (Lamborghini), o οποίος πήρε την pole position έχοντας διαφορά μόλις 0,786” από τον 21ο Loeb.

“Πρώτος αγώνας στο DTM”, ανέφερε στα προσωπικά του social media o Sebastien Loeb. “Ήταν πραγματικά μια σπουδαία εμπειρία. Σας ευχαριστώ Red Bull Motorsports και Team AF Corse AlphaTauri”.

Όσον αφορά σε επόμενη συμμετοχή, ο Loeb ανέφερε πως δύσκολα θα επιστρέψει στο DTM φέτος, τονίζοντας πως προτεραιότητά του αποτελεί η κατάκτηση του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Rally-Raid, όπου συμμετέχει με BRX Hunter της Prodrive.

Βέβαια, η επόμενη συμμετοχή του Loeb αφορά στο WRC, αφού θα αγωνιστεί στο επερχόμενο Ράλλυ Πορτογαλίας (19-22 Μαΐου) με Ford Puma Rally1, πάντα με τη χορηγία της Red Bull.

Photos: Red Bull Content Pool

Ακολουθήστε το 4troxoi στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα!