X
Διεθνείς αγώνες

Dakar: O Nasser Al Attiyah ταχύτερος στην Prologue Stage

Το 44ο Dakar ξεκίνησε με την Prologue Stage 19 χιλιομέτρων που καθορίζει την αυριανή σειρά εκκίνησης. Οι Nasser Al Attiyah-Matthieu Baumel με το Toyota Hilux, κατάφεραν να ξεκινήσουν με το δεξί στην περιπέτεια που διεξάγεται στη Σαουδική Αραβία.

Η αγωνιστική δράση του Dakar ξεκίνησε πριν από ελάχιστες ώρες, με τη διεξαγωγή της διαδρομής “Prologue” μήκους 19 χιλιομέτρων. Οι συμμετέχοντες μέσα από το σημερινό αποτέλεσμα τους θα διαμορφώσουν τη σειρά εκκίνησης της αυριανής, πρώτης ειδικής διαδρομής του αγώνα. Αν και η συγκεκριμένη διαδρομή δεν προσμετρά στα συνολικά αποτελέσματα, είναι μία καλή ευκαιρία ώστε να δούμε το επίπεδο των αγωνιζομένων αλλά και να πάρουμε μία πρώτη γεύση για τα όσα θα δούμε στον αγώνα.

Την Κυριακή 2 Ιανουαρίου θα ξεκινήσει ο κυρίως αγώνας με την Ειδική Διαδρομή 1 Ha’il > Hail, μήκους 334 χιλιομέτρων.

Με επίκεντρο τη Jeddah, η μήκους 19 χιλιομέτρων διαδρομή “Prologue Stage”, αποτέλεσε μία μικρή αντιπαράθεση για τους 551 συμμετέχοντες του φετινού έπους που λέγεται Dakar 2022. Στα αυτοκίνητα, ταχύτεροι ήταν οι Nasser Al Attiyah-Matthieu Baumel, με το εργοστασιακό Toyota Hilux οι οποίοι ήταν ταχύτεροι κατά 12 δευτερόλεπτα από τους Carlos Sainz-Lucas Cruz οι οποίοι με το Audi RS Q e-tron, θα προσπαθήσουν να ηγηθούν της Audi.

Οι Henk Lategan-Brett Cummings με το Toyοta Hilux και οι Brian Baragwanath-Leonard Cremer της Century Racing, σημείωσαν τον ίδιο ακριβώς χρόνο για την τρίτη και τέταρτη θέση αντίστοιχα. Οι Sébastien Loeb-Fabian Lurquin με το Hunter T1+ συμπλήρωσαν την πεντάδα.

Οι Yazeed Al Rajhi-Michael Orr με το Toyota Hilux Overdrive, οι έμπειροι Nani Roma-Alex Haro Bravo με το Hunter T1+ και οι πάντα μαχητικοί Giniel De Villiers-Dennis Murphy με το Toyota Hilux βρέθηκαν εντός δεκάδας στην σύντομη αυτή διαδρομή.

Στον αντίποδα ο “κύριος Dakar” Stéphane Peterhansel με συνοδήγό τον Edouard Boulanger και το Audi RS Q e-tron, τερμάτισαν στην 14η θέση έχοντας περισσότερο από ένα λεπτό διαφοράς από τον Nasser Al Attiyah.

Στις μοτοσυκλέτες είχαμε τέσσερις διαφορετικές εταιρείες να βρίσκονται στην πεντάδα. Ταχύτερος ήταν ο Daniel Sanders με Gas Gas RC 450F, με τους Pablo Quintanilla της Honda και Ross Branch της Yamaha να βρίσκονται στην δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα. Ο περσινός νικητής Kevin Benavides, ο οποίος πλέον ανήκει στην ομάδα της KTM, βρέθηκε στην τέταρτη θέση, δείχνοντας έτοιμος για την νέα σελίδα στην καρίερα του.

Όσον αφορά τον “δικό μας” Βασίλη Μπούδρο, ο οποίος αγωνίζεται με Husqvarna κατάφερε με επιτυχία να ολοκληρώσει την διαδρομή στην 120η θέση.

Στα Quads, ο Manuel Andujar με Yamaha YFM 700 R ήταν ταχύτερος, έχοντας και φέτος σαν στόχο να επικρατήσει στο Dakar 2022. Στα ελαφρά οχήματα, τον καλύτερο χρόνο πέτυχαν οι Seth Quintero-Dennis Zenz (Red Bull Off-Road Team USA), με τον 18χρονο Αμερικανό οδηγό να γίνεται ο πρώτος που κατακτά νίκη σε ειδική διαδρομή στο Dakar σε τέτοια ηλικία.

Στη δέυτερη θέση ελάχιστα πίσω τους βρέθηκαν οι γνωστοί μας από τους αγώνες ράλλυ Andreas Mikkelsen-Ola Floene (Red Bull Off-Road Team USA) Στα SSV, ταχύτεροι ήταν οι Πολωνοί Marek Goczal-Lukasz Laskawiec (Cobant-EnergyLandia Rally Team).

Στα φορτηγά, η Ρωσική αρμάδα της KAMAZ, βρέθηκε στις τέσσερις πρώτες θέσεις των χρόνων σε αυτή την μικρή διαδρομή. Ταχύτερος ήταν ο Eduard Nikolaev, με τους Dmitry Sotnikov, Andrey Karginov και Anton Shibalov να πλαισιώνουν τις υπόλοιπες θέσεις για τον Ρώσο κατασκευαστή.

Πολύ καλο ξεκίνημα έκαναν και οι Βαγγέλης Μπερσής-Φώτης Κουτσουμπός με το Mitsubishi Pajero Evolution της Mitsubishi Ralliart Team Italy, οι οποίοι βρέθηκαν στην 30η θέση από τα 122 πληρώματα που συμμετέχουν στο Dakar 2022. Το πλήρωμα πήρε μία πρώτη γεύση από τον θρυλικό αγώνα και από αύριο “βουτάει στα βαθιά” για μία περιπέτεια που όμοια της δεν υπάρχει.

Ζωντανή ενημέρωση και χρόνους, μπορείτε να παρακολουθείτε στην επίσημη ιστοσελίδα του αγώνα. Ενώ μέσα από την επίσημη εφαρμογή: https://www.dakar.com/en/mobile-application του αγώνα, οι φίλοι του αγώνα μπορούν να “ακολουθούν” και να μαθαίνουν κάθε νέο του Dakar 2022.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: DAKAR, REDBULL

Ακολουθήστε το 4troxoi στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα!