X

Argentina Chile Dakar 2011: Σταθερά πρώτος ο Al Attiyah

O Carlos Sainz κέρδισε τη 12η ειδική διαδρομή (San Juan-Cordoba), χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει τον οδηγό από το Κατάρ, που εκτός απροόπτου έχει πλέον μεγάλες πιθανότητες να κερδίσει την πρώτη του νίκη στο Dakar.

Ο Ισπανός δις παγκόσμιος πρωταθλητής του WRC διασκέδασε κάπως τις επιπτώσεις από τη χθεσινή του ατυχία, κερδίζοντας για 23η φορά ειδική διαδρομή του περίφημου rally-raid και ισοφαρίζοντας σε ανάλογες επιτυχίες στην κατηγορία των αυτοκινήτων τον Stephane Peterhansel, αυξάνοντας παράλληλα και τη διαφορά του στο φετινό αγώνα από αυτόν.

Στη γενική κατάταξη, ο 40χρονος Nasser Al Attiyah έχει τώρα ένα προβάδισμα 48 λεπτών και 21 δλ. από τον ομόσταυλό στη VW Giniel de Villiers και 1 ώρα και 21 λεπτά από τον Carlos Sainz, ο οποίος με τη σειρά του ενισχύει την τρίτη θέση του.

O Stephane Peterhansel τερμάτισε στην τέταρτη θέση σήμερα και καταλαμβάνει την ίδια θέση στη γενική κατάταξη.