34o Ράλλυ Παλάδιο: Αποτελέσματα

Με τον καιρό να μην βοηθά τα πληρώματα που συμμετείχαν στον αγώνα, αλλά και τον σοβαρό τραυματισμό του Λουκά Γιαννακούλη, ολοκληρώθηκε το 34ο Ράλλυ Παλάδιο.

Η έξοδος της Porsche 911 RSR των Λουκά Γιαννακούλη και Γιώργου Πετρόπουλου στην πρώτη ειδική διαδρομή βάρυνε περαιτέρω το κλίμα, καθώς στοίχισε τον σοβαρό τραυματισμό του πρώτου. Σε ένδειξη συμπαράστασης οι συμμετέχοντες στην κατηγορία των Ιστορικών παρέδωσαν το καρνέ τους και εγκατέλειψαν τον αγώνα. Πέρα από το συμβάν που στοίχισε συναισθηματικά στους πάντες και έριξε την ψυχολογία τους, η βροχή πριν την εκκίνηση προβλημάτισε όλα τα πληρώματα και δυσκόλεψε ιδιαίτερα την επιλογή των ελαστικών.

Από αγωνιστικής πλευράς οι Νικολόπουλος-Τσιάπας με Mitsubishi Lancer EVO VI ήταν οι νικητές, με τους κυριότερους αντιπάλους τους Ευθυμίου-Μανωλόπουλο, εκτός αγώνα στη δεύτερη ειδική διαδρομή από μηχανικό πρόβλημα. Το πλήρωμα που κέρδισε το 34ο Ράλλυ Παλλάδιο επικράτησε στις τρεις από τις πέντε ειδικές διαδρομές του (το δεύτερο πέρασμα από τον Αγιο Ιωάννη ακυρώθηκε μετά την έξοδο των Γιαννακούλη-Πετρόπουλου).

Στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης και στην πρώτη της F2 και της Α/7 ολοκλήρωσαν οι Αναδιώτης-Μακρινός με Renault Clio Sport, που κέρδισαν και δύο ειδικές διαδρομές. Έδωσαν βέβαια μάχη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους Χαλδαίο-Σαμαρά με το Citroen C2 R2. Το πλήρωμα του C2 εκτός από την τρίτη θέση της γενικής κατάταξης, πήραν και τη νίκη στην A/6.

Οι Σπανός-Γκοτοβός (Subaru Impreza N12) τερμάτισαν στην τέταρτη θέση της γενικής κατάταξης και πρώτοι στην κατηγορία Ν, προ των Νιώρα-Κακαλή με ίδιο αυτοκίνητο. Την πρώτη εξάδα συμπλήρωσαν οι Λευκαδίτης-Άκρατος με Peugeot 206 που ολοκλήρωσαν και τρίτοι στην F2. Στην Ν/2 νικητές αναδείχθηκαν οι Ζακχαίος-Βαρουξή με Citroen Saxo VTS. Στην Ε ταχύτεροι ήταν οι Ντέκας-Χειλάκης με Peugeot 205, επικρατώντας συνάμα και στην ΕΕ/10. Οι Παναρίτης-Σέλλης με την BMW 320 πρώτευσαν στην ΕΕ/11 και οι Λιλλής-Κοσκινάς (Peugeot 106 Rallye) στην Α/5.

Από τα 67 πληρώματα που ξεκίνησαν στον αγώνα τερμάτισαν τα 40.