X

24 Ηeures du Mans: 1-2 Toyota στην εκκίνηση!

Η εκκίνηση δόθηκε και οι 24 ώρες μετράνε αντίστροφα! Στη διαδικασία, μεγάλη κερδισμένη η Toyota που είδε τα δύο TS 040 να περνάνε στις δύο πρώτες θέσεις της κατάταταξης.

Ο χρόνος πλέον μετράει αντίστροφα, αφού η εκκίνηση στις 24 ώρες του Λε Μαν πραγματοποιήθηκε ακριβώς στις 15:00 μμ τοπική ώρα. Κατά τη διαδικασία, οι οδηγοί έφυγαν ακριβώς με τη σειρά των χρονομετρημένων δοκιμαστικών, χωρίς να ρισκάρουν κάποιο προσπέρασμα. Έτσι, ο Alex Wurz παρέμεινε στην κορυφή με την Toyota δίνοντας το ρυθμό. Μεγάλη χαμένη όμως, είναι η Porsche, αφού λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου, ο Nicola Lapierre με την δεύτερη TS 040 κατάφερε να περάσει τον Neel Jani και να κάνει το 1-2 για την ιαπωνική εταιρία. Σαν να μην έφτανε αυτό για την Porsche, στον 3ο γύρο ο Jani έχασε τη θέση του από τον Andre Lotterer, ο οποίος νωρίτερα είχε περάσει τον Timo Bernhard με την δεύτερη 919 Hybrid. Μάλιστα, ο τελευταίος έχασε κι άλλες θέσεις στη συνέχεια έχοντας περάσει πίσω από τον Jani που είναι πλέον 5ος, τον Marco Bonanomi που ακολουθεί με Audi και τον Tom Kristensen πλέον έκτο, μπροστά από τον απαρηγόρητο Bernhard που έπεσε 7ος, παρά το γεγονός οτι εκκίνησε τέταρτος. Και όλα αυτά, μόλις μετά από πέντε γύρους!

Παρακάτω, μπορείτε να δείτε με ποιους οδηγούς ξεκίνησαν τον αγώνα αναλυτικά οι ομάδες της μεγάλης κατηγορίας, LMP1.

No 1 Audi R18 e-tron Quattro – Tom Kristensen

Τέλος, αξίζει να σημειώσουμε ότι λίγα λεπτά πριν από την εκκίνηση ο Fernando Alonso βρέθηκε στο grid και είχε θερμή συνομιλία σε πολύ ευχάριστο κλίμα με τον Mark Webber, με τον οποίο μέχρι πέρσι ήταν συναθλητές στη Formula 1. Τέλος, στην αγώνα Le Mans Legend, που πραγματοποιήθηκε λίγες ώρες πριν την εκκίνηση του αγώνα, νικητής αναδείχθηκε ο Shaun Lynn, πατέρας του οδηγού της Red Bull Junior και πρωταγωνιστή στο GP3 Series, Αlex Lynn, οδηγώντας μία Sauber Mercedes C11. Ο οδηγός της ασημένιας Mercedes πέρασε στην κορυφή, όταν ο Bob Berridge με ίδιο αυτοκίνητο του 1989, είχε ένα κλατάρισμα και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει. Δεύτερος, ακολούθησε ο Tom Kimber-Smith στο τιμόνι μίας Aston Martin ARM1. Στο γαλλικό Πρωτάθλημα Porsche Carrera Cup, το οποίο και ήταν ακόμα ένας υποστηρικτικός αγώνας, ταχύτερος αναδείχθηκε ο Βρετανός Ben Parker, επικρατώντας με διαφορά μεγαλύτερη των 5 δλ. από τον Γάλλο Tom Dillmann. Κάπου εδώ, σημειώστε ότι στον αγώνα συμμετείχαν 61(!!) 911 GT3 Cup για να καταλάβετε το μέγεθος της σημασίας του αγώνα, αλλά και του μηχανοκίνητου αθλητισμού στη Γαλλία, γενικότερα…_Π.Τ.