Rally Mexico, μετά την 8η ε.δ.: Ο Οgier επικεφαλής

Με τρεις ακόμη ε.δ. να απομένουν ώσπου να ολοκληρωθεί η δεύτερη μέρα του rally Mexico, o Osberg έχασε την εύθραυστη προπορεία που είχε έναντι του παγκόσμιου πρωταθλητή του 2013.

Με τρεις ακόμη ειδικές διαδρομές να απομένουν ώσπου να ολοκληρωθεί η δεύτερη μέρα του rally Mexico, πρώτου χωμάτινου αγώνα στο πρόγραμμα του WRC, o Mads Osberg έχασε την εύθραυστη προπορεία που είχε έναντι του παγκόσμιου πρωταθλητή του 2013, που έχει κερδίσει τις έξι από τις οκτώ ειδικές διαδρομές. Ο οδηγός του Citroen DS3 WRC έχασε το ρυθμό του στην πέμπτη ειδική διαδρομή εξαιτίας μιας παράλειψης από το συνοδηγό του Jonas Andersson, ενώ στην επόμενη ειδική διαδρομή ο Ogier μείωσε τη διαφορά τους στα 1,2 δευτερόλεπτα. Στην SS7 (El Chocolate 2, 44.03 km) ο Οgier κέρδισε 15 περίπου δευτερόλεπτα από τον Ostberg και πέρασε επικεφαλής. Τις εντυπώσεις στην πρώτη ειδική έκλεψε ο Εσθονός Ott Tanak, ο οποίος οδηγώντας ένα Ford Fiesta R5 της κατηγορίας WRC2 κατάφερε να σημειώσει τον δεύτερο χρόνο. Τα προβλήματα για κάποιους δεν έλειψαν και συγκεκριμένα για τον Chris Atkinson στο ντεμπούτο του με την Hyundai. Ο Αυστραλός οδηγός είδε το i20 του να σταματάει 100 μέτρα μετά την αφετηρία, και χρειάστηκε να κάνει επανεκκίνηση στο ηλεκτρονικό σύστημα διαχείρισης του κινητήρα, έτσι ώστε να ξαναπάρει μπροστά. Κάτι που στοίχισε στον Chris περίπου 20 δευτερόλεπτα.