Ο Ιταλός Luca Rossetti με το εργοστασιακό Grande Punto Abarth S2000 ήταν ο νικητής του δεύτερου γύρου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ράλλυ, που πραγματοποιήθηκε στην Κροατία.
Ο συμπατριώτης του, Luca Betti με Peugeot 207 S2000 τερμάτισε στη δεύτερη θέση της γενικής συγκεντρώνοντας σημαντικούς βαθμούς για τη βαθμολογία των Οδηγών, στην οποία και φιγουράρει στη δεύτερη θέση 43 βαθμούς πίσω από τον Rossetti. Ακόμα ένας Ιταλός, ο γνωστός μας από την παρουσία του πέρσι στο δικό μας Ράλλυ ΕΛΠΑ, ο Corrado Fontana, κατάφερε να τερματίσει στην 3η θέση της γενικής, συμπληρώνοντας το βάθρο που είχε αποκλειστικά τα χρώματα της Ιταλίας. Μάλιστα, με αυτόν τον τρόπο ο Fontana ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, οκτώ βαθμούς πίσω από τον Betti. Ο επόμενος και συγκεκριμένα τρίτος γύρος του θεσμού, είναι προγραμματισμένος για τις αρχές του Ιουνίου, στις ειδικές διαδρομές της Πολωνίας._Π.Τ.[email protected]