Με την εντός έδρας νίκη του στο Silverstone, ο Βρετανός οδηγός της Mercedes πλησιάζει πλέον σε απόσταση αναπνοής τον ομόσταυλο του Nico Rosberg στη μάχη του Πρωταθλήματος Οδηγών.
Με την εντός έδρας νίκη του στο Silverstone, ο Βρετανός οδηγός της Mercedes πλησιάζει πλέον σε απόσταση αναπνοής τον ομόσταυλο του Nico Rosberg στη μάχη του Πρωταθλήματος Οδηγών.
Ο επεισοδιακός αγώνας του Silverstone εξελίχθηκε με τον πλέον ευνοϊκό τρόπο για τον Βρετανό οδηγό της Mercedes, Luis Hamilton, ο οποίος τελικά ήταν αυτός που είδε πρώτος την καρό σημαία του τερματισμού ύστερα από 52 περιπετειώδεις γύρους. Ο αγώνας, ο οποίος διεκόπη για περισσότερο από μια ώρα στον 1ο κιόλας γύρο όταν ο Kimi Raikkonen με την Ferrari είχαν μια εντυπωσιακή έξοδο, χωρίς ευτυχώς… παρατράγουδα για τον Φινλανδό, δεν έκρυβε περαιτέρω εκπλήξεις έως και τον 29ο γύρο, όταν ο πρωτοπόρος μέχρι και εκείνη τη στιγμή Nico Rosberg εγκατέλειψε από πρόβλημα στο κιβώτιο ταχυτήτων της Mercedes του, όντας μέχρι εκείνη τη στιγμή ο αδιαφιλονίκητος επικεφαλής του αγώνα. Την ευκαιρία να πάρει τους 25 βαθμούς της νίκης, φυσικά, δεν άφησε ανεκμετάλλευτη ο μέχρι τότε δεύτερος στη γενική κατάταξη του βρετανικού αγώνα, Luis Hamilton, ο οποίος με την 5η αυτή φετινή του νίκη κλείνει σημαντικά την βαθμολογική ψαλίδα που τον χώριζε (συγκεκριμένα στους 4 μόλις βαθμούς) έναντι του άτυχου στο Silverstone και πρωτοπόρου στο Πρωτάθλημα ομόσταυλού του, Nico Rosberg. Πίσω από το Hamilton τερμάτισε ο V. Botas επιβεβαιώνοντας την σταθερά ανοδική πορεία της Williams, ενώ την τρίτη θέση κατέκτησε ο D. Ricciardo με την Red Bull Renault. _X.A.