Ο επικεφαλής του M Division της BMW επιβεβαίωσε και επίσημα ότι η νέα σειρά 1 Μ, που θα βασίζεται στην έκδοση Coupe, θα είναι διαθέσιμη στις κατά τόπους αγορές στα μέσα του 2011.
Ωστόσο, θεωρείται κάτι παραπάνω από βέβαιο πως η πισωκίνητη –φυσικά- 1 Μ θα φορά τον 6κύλινδρο εν σειρά υπερτροφοδοτούμενο κινητήρα της BMW, χωρητικότητας 3,0 λίτρων, στην παλαιότερη όμως εκδοχή του (βλ. με δύο αντί για ένα τούρμπο) αποδίδοντας ισχύ που θα κυμαίνεται πολύ κοντά στους 350 ίππους. Η παραπάνω τιμή, σε συνδυασμό με το 6τάχυτο χειροκίνητο κιβώτιο της BMW (σ.σ.: η χρήση ενός κιβωτίου με διπλό συμπλέκτη δε φαίνεται να βρίσκεται στις προθέσεις των Βαυαρών) θα εξασφαλίζουν στην 1 Μ Coupe μια επιτάχυνση από στάση έως τα πρώτα 100 χλμ./ώρα σε μόλις 4,5 δλ., καθώς και τελική ταχύτητα που θα περιορίζεται ηλεκτρονικά στα 250 χλμ./ώρα. Στους υπόλοιπους τομείς, ξεχωρίζουν τα αναβαθμισμένα σε σχέση με την 135i φρένα, οι διαφορετικές ρυθμίσεις στην ανάρτησης και, ασφαλώς, η προσθήκη ενός μηχανικού μπλοκέ διαφορικού στον πίσω άξονα του οχήματος. Για περισσότερες πληροφορίες, μείνετε συντονισμένοι. _Χ.Α.