Μια δύσκολη αγωνιστική χρονιά «έκλεισε» με την Αυτοκινητιστική Λέσχη Πτολεμαΐδας να διοργανώνει στις 29 και 30 Οκτωβρίου, το 4ο Ράλλυ Σπριντ Πτολεμαΐδας, τον τελευταίο αγώνα του Κυπέλλου Βορείου Ελλάδος.
Ο αγώνας είχε και τα απρόοπτα του, καθώς στο πρώτο σκέλος ο Αλυτάρχης αναγκάστηκε να διακόψει τον αγώνα λόγω εξόδου των Κωτσίδη – Ναλμπάντη με Renault Clio Ragnotti και την εγκατάλειψη των Λάκη – Τριανταφυλλίδη από σπασμένο μοτέρ του Opel Manta. Στην μια ώρα καθυστέρησης λόγο της διακοπής, προστέθηκαν και δύο ώρες καθυστέρησης μετά το τέλος του αγώνα, λόγω τεχνικών προβλημάτων στην οριστικοποίηση των αποτελεσμάτων. Έτσι η απονομή των κυπέλλων αλλά και των χρηματικών επάθλων έγινε με μεγάλη καθυστέρηση στην κεντρική πλατεία του χωριού Βλάστη στις 18:30. Ένα μπράβο στα πληρώματα που άντεξαν το κρύο και την αναμονή αλλά και στην δημοτική αρχή της Πτολεμαΐδας που περίμενε υπομονετικά για να κάνει τις απονομές στους αγωνιζόμενους.
Οπότε, τέλος καλά όλα καλά; Η απάντηση είναι και ναι και όχι. Η Πτολεμαΐδα κλήθηκε να διοργανώσει τον τελευταίο αγώνα του Κυπέλλου βορείου Ελλάδος κάτω από τις πλέον αντίξοες συνθήκες. Παρά ταύτα η λέσχη προσπάθησε και κατάφερε όχι μόνο να συγκεντρώσει 47 συμμετοχές αλλά να δώσει και σημαντικές παροχές. Όλα αυτά με την αμέριστη βοήθεια του Δήμου Πτολεμαΐδας, της Δ.Ε.Η. ως μέγα χορηγού, πολλών μικρών και μεσαίων επιχειρήσεων της πόλης, των τοπικών Μ.Μ.Ε. αλλά και του κόσμου, που κατέκλυσε το βουνό. Ο μηχανοκίνητος αθλητισμός στην Ελλάδα μας αφορά όλους, η Α.Λ.Π. απέδειξε πως όλοι μαζί μπορούμε.