Το εναρκτήριο λάκτισμα στο WRC για το 2019 δίνεται την προσεχή Πέμπτη στις ειδικές διαδρομές του Ράλλυ Μόντε Κάρλο.
Το Ράλλυ Μόντε Κάρλο ήταν και παραμένει μέχρι και σήμερα, στην 87η πλέον εκδοχή του, ο πιο απρόβλεπτος γύρος στο WRC. Οι ασφάλτινες ειδικές διαδρομές στις γαλλικές Άλπεις «περιπλέκονται» ακόμα περισσότερο από τον τις καιρικές συνθήκες ενισχύοντας έτσι ακόμα περισσότερο την έννοια του απρόβλεπτου. Αυτή είναι, άλλωστε, η μαγεία του Ράλλυ Μόντε Κάρλο – χωρίς ασφαλώς να είναι και η μόνη.
Οι ειδικές
Μετά την εκκίνηση από το κέντρο της πόλης της Gap την προσεχή Πέμπτη, οι αγωνιζόμενοι θα κατευθυνθούν για την ολοκλήρωση δύο απαιτητικών νυχτερινών διαδρομών. Την Παρασκευή το πρόγραμμα περιλαμβάνει δύο «λούπες» των τριών ειδικών διαδρομών, με συνολικό μήκος που ξεπερνά τα 125 χλμ. Το σκέλος του Σαββάτου «ταξιδεύει» τα πληρώματα βορειότερα, με το μενού να περιλαμβάνει δύο επαναλαμβανόμενες ειδικές διαδρομές. Το φινάλε πραγματοποιείται την Κυριακή με δύο περάσματα από τη διάσημη Col de Turini
Πέμπτη
Ειδική διαδρομή | Μήκος (χλμ.) | Εκκίνηση 1ου αυτοκινήτου |
SD Gap – Shakedown | 3,35 | 11:00 |
SS1 La Breole – Sellonet | 20,76 | 20:38 |
SS2 Avancon – Notre Dame Du Laus | 20,59 | 21:41 |
Παρασκευή
Ειδική διαδρομή | Μήκος (χλμ.) | Εκκίνηση 1ου αυτοκινήτου |
SS3 Valdrome – Sigottier 1 | 20,04 | 10:11 |
SS4 Roussieux – Laborel 1 | 24.05 | 11:14 |
SS5 Curbans – Piegut 1 | 18,47 | 2:37 |
SS6 Valdrome – Sigottier 2 | 20,04 | 15:23 |
SS7 Roussieux – Laborel 2 | 24,05 | 16:26 |
SS8 Curbans – Piegut 2 | 18,47 | 17:49 |
Σάββατο
Ειδική διαδρομή | Μήκος (χλμ.) | Εκκίνηση 1ου αυτοκινήτου |
SS9 Agnieres en Devoluy – Corps 1 | 29,82 | 09:48 |
SS10 St Leger Les Melezes – La Batie Nueve 1 | 16,87 | 11:06 |
SS11 Agnieres en Devoluy – Corps 2 | 29,82 | 13:47 |
SS12 St Leger Les Melezes – La Batie Nueve 2 | 16,87 | 15:08 |
Κυριακή
Ειδική διαδρομή | Μήκος (χλμ.) | Εκκίνηση 1ου αυτοκινήτου |
SS13 La Bollene Vesubie – Peira Cava 1 | 18,41 | 09:20 |
SS14 La Cabanette – Col de Braus 1 | 13,58 | 10:08 |
SS15 La Bollene Vesubie – Peira Cava 2 | 18,41 | 11:55 |
SS16 La Cabanette – Col de Braus 2 | 13,58 | 13:18 |
- Το επίσημο site του αγώνα είναι το www.wrc.com
- Αποτελέσματα μπορείτε να βρείτε επίσης και στο www.ewrc-results.com
- Τηλεοπτική κάλυψη μέσα από την αθλητική συχνότητα sport5HD της CosmoteTV.
24.01.2019 – SS1 Le Breole –Selonnet από 20:30 έως 21:35 (Ζ)
25.01.2019 – SS4 Roussieux – Laborel από 11:10 έως 12:00 (Ζ)
25.01.2019 – SS5 Curbans – Piegut 1 από 12:00 έως 13:05 (Ζ)
25.01.2019 – SS8 Curbans – Piegut 2 από 17:45 έως 18:35 (Ζ)
26.01.2019 – SS9 Agnieres en Devoluy – Corps 1 από 09:45 έως 10:35 (Ζ)
26.01.2019 – SS10 St Leger Les Melezes – La Batie Nueve 1 από 11:05 έως 11:45 (Ζ)
26.01.2019 – SS11 Agnieres en Devoluy – Corps 2 από 13:45 έως 14:45 (Ζ)
26.01.2019 – SS12 St Leger Les Melezes – La Batie Nueve 2 από 15:00 έως 16:05 (Ζ)
27.01.2019 – Δεν έχει ακόμα ανακοινωθεί
Στα επισυναπτόμενα αρχεία στο τέλος μπορείτε να βρείτε αναλυτικά το πρόγραμμα του αγώνα καθώς και το entry list