Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ράλλυ Χώματος συνεχίστηκε την Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2012 στην Κορινθία, όπου φιλοξενήθηκε ο 4ος γύρος του φετινού θεσμού, το 16ο Ράλλυ Κορίνθου.
Στον αγωνιστικό τομέα, οι 53 συμμετοχές κρίνονται ως ένα ενθαρρυντικό νούμερο, αν σκεφτούμε την περίοδο που διανύουμε. Ανάμεσα σε αυτές τις συμμετοχές, φιγουράριζε και αυτή των Λάμπρου Αθανασούλα-Νίκου Ζακχαίου, με τον οδηγό από το Λουτράκι, που ήταν ουσιαστικά η περιοχή-επίκεντρο του αγώνα, να επιστρέφει μετά από πολύ καιρό σε αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ράλλυ.
Το πλήρωμα, μοιράστηκε για την περίσταση το Mitsubishi Lancer EVO IX του Παναγιώτη Καϊτατζή και σημείωσε την πρώτη του νίκη σε επίπεδο γενικής, σε αγώνα του Παν.Π.Ρ. Οι Αθανασούλας-Ζακχαίος, βελτίωναν διαρκώς τους χρόνους τους, ενώ παράλληλα ήταν οι ταχύτεροι σε κάθε πέρασμα του αγώνα, με αποτέλεσμα να φτάσουν στη νίκη. Μια νίκη, η οποία –τουλάχιστον αρχικά- δεν ήταν τόσο εύκολη όσο δείχνουν τα τελικά αποτελέσματα. Ο λόγος ήταν η αντίσταση που συνάντησαν οι τελικοί νικητές από τους Πρωταθλητές 2011 Λάμπρο Κύρκο-Γιώργο Πολυζώη, οι οποίοι όμως είχαν ένα κλατάρισμα στο τρίτο πέρασμα από την ειδική, με αποτέλεσμα να περιοριστούν στην 5η θέση της γενικής κατάταξης, αφού έχασαν περισσότερα από 2 λεπτά.