Oι Hirvoven-Lehtinen είχαν το «κουμάντο» του αγώνα σε ολόκληρη τη διάρκειά του και σημείωσαν την πρώτη τους νίκη με τα χρώματα της Citroen.
Η εμφάνισή τους ήταν και μια επιτυχημένη «πρόβα-τζενεράλε» εν όψει της επόμενης σεζόν, καθώς με την απουσία του Loeb θα είναι εκείνοι μάλλον που θα σηκώσουν το κύριο «φορτίο» της κατάκτησης των παγκόσμιων τίτλων, τόσο για τους ίδιους, όσο και για τον Γάλλο κατασκευαστή.
Στη διάρκεια της τρίτης ειδικής διαδρομής όμως ο Γάλλος είχε μια από τις ελάχιστες «στιγμές» του φέτος, ενώ δύο ειδικές αργότερα ο «συνήθης ύποπτος» Latvala είχε μία ακόμη, με αποτέλεσμα αμφότεροι να παραιτηθούν από τις όποιες διεκδικήσεις τους. Στην έβδομη ειδική διαδρομή ήταν η… σειρά του Petter Solberg να ατυχήσει, με συνέπεια να απομακρυνθεί από τη δεύτερη θέση, που κατείχε μέχρι τότε.
![Ράλλυ Σαρδηνίας: Η νίκη στον Hirvonen](http://4t.open.gr:8080/files/images/articles/27/01/14777_07.jpg)